Як громаді забезпечити дітей дошкільною освітою? Практичні поради
Вже промайнув місяць нового навчального року, що традиційно актуалізує питання зарахування дітей до закладів дошкільної освіти.
Інституційна форма здобуття дошкільної освіти є досить популярною в Україні. Однак часто місць у садочках не вистачає для всіх охочих дітей, навіть якщо їх батьки своєчасно зареєструвалися у відповідній електронній системі.
Як можна вирішити цю проблему?
Законом України «Про дошкільну освіту» https://bit.ly/3jVT30a чітко визначено, що діти можуть здобувати дошкільну освіту:
у закладах дошкільної освіти;
у структурних підрозділах юридичних осіб приватного і публічного права, у тому числі закладів освіти;
у сім’ї;
за допомогою фізичних осіб, які мають педагогічну освіту та/або професійну кваліфікацію педагогічного працівника, у тому числі які провадять незалежну професійну діяльність;
за допомогою фізичних осіб – підприємців, основним видом діяльності яких є освітня діяльність.
Це означає, що організувати здобуття дошкільної освіти на рівні територіальної громади можна декількома шляхами:
Побудувати новий садочок. Один з найбільш розповсюджених варіантів охоплення дітей дошкільною освітою. Якщо ви обрали саме цей спосіб, важливо ураховувати демографічну ситуацію в громаді та перспективу його використання в подальші роки.
Створити дошкільні відділення в інших закладах освіти шляхом їх реорганізації. В такий спосіб можна створити, до прикладу, дошкільну групу на базі школи або іншого закладу освіти, в яких є вільні для того приміщення та придатні до використання.
Відновити діяльність садочків, які тривалий час не працювали або використовувалися не за цільовим призначенням. Згадані приміщення, переважно, у 90-ті роки були закриті, перепрофільовані або продані, а деякі з них не використовувались за призначенням, але досі є в мережі ЗДО.
Відкрити садочки у пристосованих приміщеннях, які можна облаштувати для роботи з дітьми (з дотриманням Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів).
Відкрити приватні садочки. Важливим на рівні громади є, також стимулювання приватної ініціативи та робота з бізнесом, залучення інвестицій у сферу освіти.
Відкрити додаткові групи у вже функціонуючих ЗДО тощо.
Однак здобуття дошкільної освіти не обов’язково має бути організовано повний день. Цілком прийнятним є й організація короткотривалого її здобуття. Зокрема, можуть бути відкриті групи короткотривалого перебування дітей (без організації харчування та перебуванням до 4-х годин). Також можуть бути відкриті заклади (групи) з сезонним перебуванням, групи вихідного дня, сімейні, прогулянкові та інші.
Головне, не бійтеся креативити! Саме в такий спосіб можуть з’явитися інші нові форми організації дошкільної освіти, щось на зразок мобільних пересувних центрів, які зазначені у проекті Закону України «Про дошкільну освіту», розробленому Міністерством освіти і науки України.
А для того, щоб обрати найбільш вдалий спосіб організації дошкільної освіти у вашій громаді пропонуємо такий алгоритм дій:
здійсніть облік дітей, які проживають на території громади;
вивчить потреби цих дітей (у тому числі особливі освітні потреби);
дізнайтеся думку батьків щодо намірів здобувати дошкільну освіту їх дітьми інституційно або в інший спосіб;
проаналізуйте мережу закладів освіти та приміщень, які можуть бути пристосовані для надання освітніх послуг;
здійсніть розрахунки вартості організації кожного з варіантів;
оберіть найбільш ефективний варіант;
забезпечте охоплення всіх охочих дітей громади дошкільною освітою.
Здобуття дошкільної освіти дітьми п’ятирічного віку є обов’язковим!
А у вашій громаді є цікаві практики організації дошкільної освіти, якими ви можете поділитися?
Основні джерела інформації про те, в який спосіб можна забезпечити дітей дошкільною освітою та створити додаткові місця у закладах освіти – за посиланнями:
Закон України «Про дошкільну освіту» https://bit.ly/3jVT30a,
Положення про заклад дошкільної освіти https://bit.ly/3hbxRl4,
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2017 № 871-р https://bit.ly/3bCsWsn.
Також цікавим є дослідження, проведене представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні у 2019 році «Перспективні форми дошкільної освіти в Україні, базовані на принципах дружності до дитини та ефективності використання бюджетних коштів» https://uni.cf/3hcUV2N.
Діліться в коментарях або приватних повідомленнях власним досвідом — найцікавіше ми опублікуємо тут та у професійній спільноті освітян в ФБ.
Більше історій та блогів читайте в публікаціях нашого онлайн-ресурсу Освіта.Коментують експерти, який створено в рамках DECIDE, що впроваджується ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії.
#madewithswitzerland