Старт проєкту DECIDE на Івано-Франківщині

23 червня 2020 року відбувся брифінг «Нові можливості для освіти в громадах», присвячений старту Швейцарсько-українського проєкту DECIDE в Івано-Франківській області.

Проєкт DECIDE покликаний сприяти стратегічному розвитку освіти Івано-Франківщини. Він націлений на створення нових можливостей для ефективного управління освітою регіону за участі громади. Мета проєкту DECIDE полягає у підтримці реформ в освіті та процесів децентралізації для розвитку в Україні ефективної системи управління освітою в громадах.

Проєкт стартує за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства розвитку громад та територій України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Державної служби якості освіти України, Всеукраїнської Асоціації ОТГ.

DECIDE реалізується заради того, щоб:
✔ учні та учениці в Україні отримали рівний доступ до якісної освіти як в містах, так і в селах;
✔ громади навчилися управляти освітою ефективно та долучати громадян до прийняття рішень;
✔ школа стала освітнім центром громади – осередком демократії та прав людини.

DECIDE покликаний:
✔ підтримати регіони та громади у створенні нових демократичних моделей управління освітою;
✔ сприяти навчанню управлінців в регіонах і громадах розвивати систему освіти по-новому, керівників шкіл – управляти прозоро та демократично, а учителів – виховувати активних й відповідальних громадян;
✔ сприяти розвитку міжмуніципальної співпрацю громад в сфері освіти;
✔ залучити кращих українських та швейцарських експертів для розвитку системи якості освіти в Україні;
✔ сприяти розвитку механізмів національного діалогу щодо реформування освіти.

Проєкт буде безпосередньо спрямований на 16 громад у 4 регіонах (загальна чисельність охоплення населення складе приблизно 220 000 осіб, зокрема 46% чоловіків та 54% жінок). Практичний досвід, набутий у регіонах та громадах-партнерах, буде поширено в Україні.

Перша фаза Проєкту запланована на лютий 2020 року – січень 2025 року із загальним бюджетом у розмірі 4,4 млн. швейцарських франків (CHF).

Проєкт буде реалізовано Консорціумом у складі ГО «ДОККУ» та Цюріхського педагогічного університету (ЦПУ), де ГО «ДОККУ» – візьме на себе провідну роль. ЦПУ забезпечить міжнародну та швейцарську експертизи при розробці ефективних моделей управління освітою та буде стратегічним консультативним партнером з демократизації систем освіти. Асоціація ОТГ та інші провідні організації громадянського суспільства (ОГС), що працюють у сфері децентралізації та залучені до впровадження реформ освіти, виступатимуть в ролі стратегічних національних партнерів впровадження DECIDE.

Марія Савка, перший заступник Голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації, зазначила: «Івано-Франківщина рада долучитися до проєкту DECIDE, який покликаний створити нові можливості для розвитку освіти. Освіта регіону потребує стратегічного планування та розвитку. Це – нагальна вимога часу, запорука сталого розвитку громад Івано-Франківщини. Тож ми відкриті до співпраці та з готовністю долучаємось до спільної роботи із розбудови системи якості освіти в громадах, створенню перспектив демократичного управління школами у містах та селах. Переконані, що швейцарський досвід буде важливим для розвитку освіти Івано-Франківщини, області, яка має свої унікальні регіональні особливості. З готовністю будемо долучатися до спільних заходів проєкту та всіляко підтримувати ініціативи щодо впровадження демократичного управління освітою!»

У Івано-Франківській області проєкт працюватиме над розвитком ефективного управління в регіоні в цілому та у громадах-партнерах. Проєкт безпосередньо буде реалізовуватись у 4 об’єднаних територіальних громадах Івано-Франківської області. Планується залучити сільські/селищні та міську громади. Головним критерієм відбору громад буде їх бажання та готовність докорінно змінити освіту громади, залучати громадян до активної участі у її розвитку.

Наталія Протасова, директорка Проєкту DECIDE, голова ГО DOCCU, зауважила: «Проєкт DECIDE розпочинає свою діяльність у Івано-Франківській області у час активної фази зміни двох важливих реформ в Україні – освіти та децентралізації. Наша мета – створити на рівні регіону можливості для демократичного розвитку освіти, а також сприяти рівному доступу до якісної освіти усіх учасників освітнього процесу.

Хочу висловити слова вдячності партнерам, які підтримують проєкт в області. Це і Івано-Франківська обласна державна адміністрація, і Управління Державної служби якості освіти у Івано-Франківській області, наші партнери з Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад, представники органів управління освітою регіону, керівники закладів освіти та ін.

У нас попереду важлива робота. Ми поставили перед собою амбітну, високу мету – створити можливості для стійкого розвитку освіти області, сприяти рівному доступу до якісної освіти усім дітям, незалежно від статі, віросповідання, соціального статуту тощо. Тож долучайтеся до проєкту , змінюємо освіту Івано-Франківщини разом!»

Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU, у своєму виступі розказала про напрями діяльності проєкту в Івано-Франківської області: «Проєкт буде впроваджуватися за двома напрямами. Перший буде спрямовано на розвиток децентралізованої системи управління освітою. Його результатом стане ефективна реалізація реформи галузевої децентралізації з фокусом на управління освітою.

Другий напрям Проєкту передбачає розбудову ефективних систем управління освітою в громадах Івано-Франківської області та розвиток демократичних шкіл – освітніх центрів громад.

Проєкт сприятиме посиленню потенціалу ОТГ Івано-Франківської області у розробці та практичній реалізації децентралізованих моделей управління освітою, включаючи стратегії розвитку освіти та плани їх впровадження. Важливим стане підвищення професійного рівня посадових осіб місцевого самоврядування ОТГ в цілому та працівників структурних підрозділів, які відповідають за освіту в ОТГ.

Окремим, важливим напрямом діяльність проєкту в Івано-Франківській області стане підтримка реформи НУШ, а також навчання освітян області – учителів, керівників шків, управлінців освіти. Адже її реалізація здійснюється безпосередньо на місцях, у школах. Нашими партнерами у цьому напрямі стануть ОІППО, а також заклади вищої освіти регіону, які готують майбутніх учителів початкових класів.

Результатом діяльності проєкту стане впровадження та розвиток демократичного, прозорого та підзвітного управління освітою у громадах-партнерах Івано-Франківської області, залучення громадян до прийняття рішень в ОТГ, включаючи учнів та учениць, освітян, представників влади, батьків та представників ЗМІ».

Під час заходу також виступили: Іріс Хенселер-Штірлін, керівник команди стратегічних експертів проєкту, Цюріхський педагогічний університет (Швейцарія), Віктор Кімакович, директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Галина Микитюк, начальник управління Державної служби якості освіти у Івано-Франківській області, Юрій Стефанчук, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, Валентина Полтавець, виконавчий директор Всеукраїнської Асоціації органів місцевого самоврядування (Асоціація ОТГ), Оксана Руда, регіональна координаторка Проєкту DECIDE у Івано-Франківській області.

На заході були присутні представники об’єднаних територіальних громад, освітяни, представники Обласної державної адміністрації та представники ЗМІ.

 

Одеська область

2 377 191 – населення ТГ
91 – кількість ТГ
121 – загальна кількість шкіл в ТГ
2946 – кількість вчителів
27 852 – загальна кількість учнів
12 – кількість опорних шкіл в ТГ
21 – кількість філій опорних шкіл в ТГ
5658 – кількість учнів в опорних школах та їх філіях