Дистанційне та змішане навчання - де шукати відповіді?
Дистанційне та змішане навчання стає новою нормою освітнього процесу і вже за тиждень це стане реальністю для українських шкіл. На даний час вже є дуже багато порад від різних експертів про те як організувати навчання з використанням дистанційних технологій та інструментів, як спілкуватися з учнями та батьками.
Сьогодні я хочу поділитися п’ятьма чудовими, різноплановими за форматом і змістом, матеріалами щодо організації ефективного та безпечного навчання в умовах адаптивного карантину. Ці джерела будуть корисними засновникам, директорам шкіл та освітнім управлінцям різних рівнів, вчителям та батькам.
#1 Безкоштовний онлайн-курс “Про дистанційний та змішаний формати навчання”
Насамперед, рекомендую пройти даний курс для вчителів та керівників загальної середньої школи та профтехів, якій створено на платформі EdEra у партнерстві зі швейцарсько-українським проєктом DECIDE.
Чим цікавий та унікальний цей курс?
По-перше, курс “новий” – його щойно створено, і через те в ньому зібрано найбільш ефективні та перевірені поради та відповіді на питання щодо організації освітнього процесу та застосування технологій дистанційного навчання в умовах карантину.
По-друге, курс дуже змістовний, практичний, захоплюючий та інтерактивний:
курс розділено на 4 модулі, які можна проходити як всі поступово, так і кожен окремо, відповідно до теми, яка для вас більш актуальна;
ви знайдете навчальні відео, тестів, теоретичних й практичних завдань, а також чат, де можна обговорювати питання та ділитися досвідом;
курс містить багато додаткових практичних матеріалів – корисні шаблони, інструкції та чек-листи, які можна як переглядати онлайн, так і роздрукувати.
І, по-третє, всі, хто пройде повний курс, отримають сертифікат (50 годин), який, за рішенням педагогічної ради, може бути зарахованим як документ про підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
Отже, якщо ви хочете дізнатися: Які вимоги до відкриття шкіл у 2020-2021 навчальному році?
Як організувати групову роботу із застосуванням технологій дистанційного навчання?
Які сервіси та інструменти обрати для роботи?
Які моделі змішаного навчання можна використовувати?
Як учитель може оцінити учнів та контролювати активність кожного з них?
Як налагодити ефективну взаємодію всіх учасників освітнього процесу?
Як забезпечити якісну комунікацію?
та отримати сертифікат про підвищення свого професійного рівня за напрямом “розвиток управлінських та організаційних компетентностей” – реєструйтеся на курс “Школа: дистанційне та змішане навчання” на порталі EdEra https://bit.ly/2FAnRVo.
Наступні два матеріали, з якими я би рекомендувала ознайомитись, або хоча б зберегти їх для подальшого ознайомлення, це посібники, підготовлені за участю фахівців Київського університету імені Бориса Грінченка та міжнародних проєктів: порадник “Дистанційне навчання: виклики, результати та перспективи” та аналітична записка “Організація освітнього процесу в школах України в умовах карантину”. Обидва матеріали досить великі по об’єму (450 та 76 сторінок), але саме через те там є все, що варто знати про організацію дистанційного навчання в закладах освіти.
#2 Порадник “Дистанційне навчання: виклики, результати та перспективи”
Порадник створено на основі досвіду роботи освітян Києва, тому він поєднує теоретичну та практичну складові та містить детальні методичні рекомендації щодо впровадження дистанційного навчання в дошкільній та середній освіті.
В чому цей посібник цікавий?
Він містить багато порад для управлінців з організації дистанційного навчання на основі досвіду роботи директорів шкіл, зокрема, щодо покрокових дій керівника закладу з організації дистанційного навчання, інформаційної безпеки, інформаційно-освітнього середовища, застосування цифрових інструментів дистанційного навчання, налагодження співпраці учасників освітнього процесу, організації навчання дітей з особливими освітніми потребами за нозологіями.
Вчителі знайдуть для себе унікальні методичні рекомендації щодо організації та проведення дистанційного навчання за предметами, самостійної роботи та домашніх завдань, оцінювання навчальних досягнень учнів. А ще – про дистанційну гурткову роботу, роботу класного керівника, вихователя групи продовженого дня, школи повного дня, та роль психолога і соціального педагога в організації дистанційного навчання.
Спеціалісти ІППО та центрів професійного розвитку педагогічних працівників, безумовно, будуть вдячні за поради щодо ресурсів післядипломної освіти для підготовки вчителів до дистанційного навчання та методичного супроводу і поширення досвіду з організації дистанційного та змішаного навчання.
Тому я впевнена, що кожен, хто працює у сфері освіти та цікавиться організацією дистанційного навчання, знайде для себе купу цікавого та корисного у цьому посібнику. Тож, знаходимо порадник “Дистанційне навчання: виклики, результати та перспективи” за посиланням https://bit.ly/2EbnGj8, обов’язково завантажуємо його та зберігаємо у свої файли.
#3 Аналітична записка “Організація освітнього процесу в школах України в умовах карантину”
Аналітична записка буде корисною всім, кому цікаві результати досліджень та міжнародний досвід. Посібник містить чітку інформацію щодо організації та моделей змішаного навчання, інструментів дистанційного навчання, підвищення кваліфікації вчителів. Дуже цінними будуть додатки – таблиці з характеристиками платформ, інструментів та засобів організації дистанційного навчання. Отже, знаходимо за посиланням https://bit.ly/3aIaRsg на Фейсбук сторінку Лілії Гриневич, завантажуємо та зберігаємо аналітичну записку “Організація освітнього процесу в школах України в умовах карантину” у свої файли.
#4 Протоколи та #5 чек-листи для перевірки готовності закладу до безпечного навчання у школах “Безпечна школа”
Наступний матеріал є не менш важливим за три попередніх, бо він стосується найдорожчого – здоров’я наших дітей та вчителів. Це – протоколи та чек-листи для перевірки готовності закладу до безпечного навчання у школах “Безпечна школа”. Поради відпрацьовано на практиці та перевірено у житомирській школі “Сяйво”. Тож, якщо ви хочете знати:
Як захистити навчальні заклади від різних інфекцій, не тільки від коронавірусу?
Як зустрічати учнів та колектив навчального закладу?
Як і чим правильно проводити дезінфекцію?
Як безпечно організувати харчування у школах?
Що робити при виявленні симптомів хвороби?
та отримати відповіді на інші запитання щодо організації інфекційної безпеки у вашій школі – заходьте на сайт https://bit.ly/32qRJeX натхненниці проєкту, Людмили Зубко, завантажуйте протоколи, алгоритм, чек-листи, та плакати з інфекційної безпеки. А вже з 26 серпня 2020 року буде організовано тренінг для вчителів та директорів навчальних закладів з організації безпечного навчання в умовах епідемії, який проведуть міжнародно-сертифіковані експерти національної експертної групи з інфекційного контролю NEGIC. Отже, заходьте на сайт, знайомтеся з матеріалами та реєструйтеся на навчання (реєстрація триває до 25 серпня). І, звісно, будьте здорові!
Ну, і на десерт пропоную невеликий матеріал, який буде приємно переглянути за філіжанкою ранкової кави, надихнутися досвідом та спробувати стати справжнім майстром дистанційного навчання. До вашої уваги – поради від вищої школи педагогічних наук Гарвардського університету “Як стати хорошим онлайн вчителем”.
Але, спочатку коротенька вікторина “а, чи знаєте ви, що?”:
Гарвардський університет є найстарішим (заснований в 1636 році першими англійськими колоністами в Америці), найвідомішим та найпрестижнішим закладом вищої освіти в США;
в Гарварді викладали та навчалися більше 40-ка лауреатів Нобелівської премії,
в Гарварді отримали освіту 8 президентів США;
вища школа педагогічних наук Гарвардського університету була заснована в 1920 році і відтоді є флагманом світової педагогічної думки та задає стандарти педагогічної практики, зокрема в дистанційному та змішаному навчанні.
Тож, рекомендую ознайомитися з порадами фахівчині Гарвардської вищої школи освіти Ронди Бонді, яка, до речі, є співавтором книги «Практичні поради з диференційованого навчання», щодо того як створювати віртуальний простір для учнів, як бути гнучкими та як наблизитися, хоча б на крок, до того, щоб стати найкращим онлайн вчителем. Читаємо про це на “Освіторії” https://bit.ly/2QeNNrW!
Сподіваюся, ці п’ять матеріалів будуть вам в нагоді та допоможуть не тільки якісно підготуватися до освітнього процесу в умовах адаптивного карантину, дистанційного та змішаного навчання, та підготувати безпечний освітній простір, а й стати більш просунутими в тому, що у вищій школі педагогічних наук Гарвардського університету зветься “мистецтво викладання”.
Діліться в коментарях або приватних повідомленнях власним досвідом — найцікавіше ми опублікуємо тут та у професійній спільноті освітян в ФБ.
Більше історій та блогів читайте в публікаціях нашого онлайн-ресурсу Освіта.Коментують експерти, який створено в рамках DECIDE, що впроваджується ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії.
#madewithswitzerland