DECIDE – це швейцарсько-український проєкт «Децентралізація для розвитку демократичної освіти». Він спрямований на підтримку реформ в освіті та процесів децентралізації для розвитку в Україні ефективної системи управління освітою.
Головна мета проєкту DECIDE – допомогти жителям територіальних громад долучитися до демократичного врядування та отримати рівний доступ до якісної освіти.
DECIDE реалізується ГО DOCCU у партнерстві з Цюріхським педагогічним університетом (PHZH) за підтримки Швейцарії, представленої Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва (SDC).
DECIDE покликаний сприяти:
Зорієнтований на розбудову децентралізованої системи управління освітою в ТГ на субрегіональному рівні та на рівні регіонів.
Робота за цим компонентом покликана підвищити спроможність органів влади у впровадженні реформи децентралізації в сфері освіти, включаючи стратегії розвитку освіти та їх реалізацію.
Важливим стане вдосконалення професійних компетентностей представників органів управління ТГ, а також державних службовців, залучених до реалізації реформи освіти.
Компонент передбачає запровадження нових методів та інструментів розвитку громадянського суспільства та залучення громадян до управління освітою.
На національному рівні DECIDE сприятиме розвитку механізмів політичного діалогу, створенню ефективної нормативно-правової бази у сфері децентралізації управління освітою та запровадженню дієвого навчання й управління знаннями.
Зорієнтований на розбудову демократичних шкіл, які будуть відігравати роль освітніх центрів своїх громад.
Трансформація шкіл (зокрема у сільській місцевості) в освітні центри місцевих громад сприятиме впровадженню більш демократичного та відповідального управління закладами освіти з одного боку, і посиленню їх ролі у громадському житті з іншого.
DECIDE активізує участь громадян в управлінні освітою через впровадження практичних інструментів залучення громадськості до управлінських процесів у сфері освіти;
Сприятиме залученню батьків, учнів/учениць і вчителів/вчительок до планування спільних з місцевою владою та громадою соціальних проєктів.
DECIDE спрямований на підтримку децентралізації
управління освітою, зокрема у таких напрямах:
Сприяння розробці ефективних моделей управління освітою на регіональному, субрегіональному та місцевому рівнях (ОТГ). Підтримка надається областям-партнерам у розробці стратегій регіонального та місцевого розвитку, оптимізації функцій з ефективного управління освітою, налагодження міжмуніципального співробітництва та формування відповідної регуляторної бази.
Надання технічної підтримки у формуванні та розвитку фахової спільноти керівників і працівників органів управління освітою ОТГ через посилення інституційного потенціалу ключових асоціацій та організацій громадянського суспільства (ОГС), що працюють з громадами.
Сприяння взаємодії ключових міністерств і відомств у плануванні, реалізації та координації впровадження реформи освіти в частині децентралізації управління освітою через надання адресної експертної підтримки, технічної допомоги для проведення заходів з комунікації реформи, розробки інформаційних і навчальних матеріалів, тренінгових курсів для державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування, проведення національних соціологічних досліджень.
Розробка практичних інструментів залучення громадян до управління освітою в громадах.
Надання технічної та експертної допомоги для організації навчання представників органів влади, депутатів місцевих рад, учителів, керівників шкіл, учнів і представників ОГС у цільових ОТГ з питань демократії та прав людини, демократизації управління освітою та управління якістю освіти.
Залучення міжнародних експертів для створення функціональних шкільних рад у цільових ОТГ, що дозволять громадськості брати активну участь в управлінні ЗЗСО.
Розробка навчальних курсів, програм, освітніх онлайн інструментів для учнів ЗЗСО з питань місцевого самоврядування.
Сприяння підвищенню активності громадян через залучення партнерських шкіл і громад до розробки спільних громадських проєктів, що пов’язані з освітою, молоддю, спортом, культурою, громадськими соціальними заходами тощо.
У рамках впровадження НУШ, Проєкт передбачає надання підтримки у впровадженні тренінгових програм з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ) у систему підвищення кваліфікації учителів та керівників шкіл. Навчальні курси та матеріали з розвитку громадянських компетентностей будуть розроблені та інтегровані в освітні програми педагогічних університетів і коледжів.
2 377 191 – населення ТГ
91 – кількість ТГ
121 – загальна кількість шкіл в ТГ
2946 – кількість вчителів
27 852 – загальна кількість учнів
12 – кількість опорних шкіл в ТГ
21 – кількість філій опорних шкіл в ТГ
5658 – кількість учнів в опорних школах та їх філіях